Strona główna » USG GENETYCZNE – badanie

USG GENETYCZNE – badanie

USG GENETYCZNE

Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży można wykonać test nieinwazyjny, który wiarygodnie jest w stanie oszacować ryzyko wad genetycznych związanych z wiekiem matki (trisomie). Najczęstszą z tych wad jest zespół Downa, który częściej występuje u starszych matek (znaczny wzrost ryzyka u kobiet po 35 roku życia).

Cały test, tzw. test podwójny, składa się z dwóch części:

  • badanie usg – tzw. USG genetyczne
  • badanie krwi – tzw. test PAPP-A

W badaniu USG w tym okresie ciąży poza oceną budowy płodu oceniamy, tzw. markery wad genetycznych. Są to unikalne cechy budowy płodu, które można ocenić w tym właśnie okresie życia płodowego. Na podstawie analizy markerów można wypowiedzieć się na temat ryzyka wad genetycznych u badanego dziecka. Ważne jest aby badanie USG zostało wykonane zgodnie z zasadami opisanymi przez twórców tego testu.

Jako, że jest niezwykle istotne, aby pomiary markerów wykonane zostały w odpowiedni sposób, zapytaj swojego lekarza czy dysponuje odpowiednim certyfikatem do oceny ryzyka wad genetycznych. Szkoleniem i certyfikacją umiejętności zajmuje się utworzona przez prof. Nikolaidesa Fundacja Medycyny Płodowej w Londynie