Strona główna » SZCZEPIENIA PRZECIW WIRUSOWI HPV

SZCZEPIENIA PRZECIW WIRUSOWI HPV

  • by

W Polsce corocznie rozpoznaje się blisko 3500 nowych zachorowań na raka szyjki macicy, z tego ok. 2000 kobiet umiera.* Czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Dwa typy wirusa HPV 16 i HPV 18 odpowiedzialne są aż za 70% przypadków rozwoju raka szyjki macicy, zaś HPV 6 i HPV 11 odpowiedzialne są za zmiany o typie dysplazji małego stopnia i ponad 90% przypadków brodawek narządów płciowych, okolicy odbytu i jamy ustnej. Ustalenie, że główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest wirus HPV umożliwiło wynalezienie szczepionek, które dają kobietom unikalną możliwość zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Obecnie dostępne są dwie szczepionki:

  • Szczepionka czterowalentna zawierająca w swoim składzie czynniki indukujące w organizmie zaszczepionego człowieka wytworzenie przeciwciał skierowanych przeciwko czterem typom wirusa HPV 6, 11, 16 i 18.
  • Szczepionka dwuwalentna przeciwko HPV 16 i 18.

Wskazaniem do szczepienia jest zapobieganie wystąpieniu: dysplazji szyjki macicy, raka szyjki macicy, stanów przednowotworowych sromu oraz brodawek zewnętrznych narządów płciowych związanych z zakażeniem HPV 6, 11, 16 i 18.

Kto powinien zostać objęty szczepieniem na HPV?

Dobrze byłoby przeprowadzić szczepienie jeszcze przed inicjacją seksualną. Szczepieniem mogą zostać objęte dziewczęta od 11-12 r.ż. (najwcześniej od 9 r.ż.). Zaszczepić mogą się także kobiety aktywne seksualnie, gdyż nie wiadomo czy są one zakażone wirusem HPV a jeśli tak, to czy typami, przeciw którym skierowana jest szczepionka. Możliwe jest także szczepienie chłopców w wieku od 9 do 15 r.ż., natomiast nie została potwierdzona skuteczność szczepionki u mężczyzn.

* Wg danych epidemiologicznych.