Strona główna » Szczelina odbytu- czym jest, przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Szczelina odbytu- czym jest, przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

  • by

Szczelina odbytu jest to dosyć często spotykana choroba końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Schorzenie to doprowadza do krwawienia oraz bólu w obszarze odbytu, jest to więc bardzo uciążliwa przypadłość.

 

szczelina odbytu przyczyny objawy leczenie

 

Czym jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu jest to linijne pęknięcie anodermy, a więc skóry, która wyściela kanał odbytu. Na początku pacjent zmaga się z intensywnym bólem w odbycie. Jest on nagły i zazwyczaj towarzyszy oddawaniu stolca. Choroba ta dotyka głównie tylnej ściany kanały odbytu, natomiast rzadziej występuje ona na przeciwległej ścianie.

 

Jakie są przyczyny szczeliny odbytu?

Rana odbytu można powstać przez część twardego stolca, który przeszedł burzliwie przez kanał odbytu. Tkanki nie są w stanie zaadoptować się do owej sytuacji, przez co uszkadzają się. Uraz ten może być również skutkiem zabiegu chirurgicznego, podrażnienia odbytu w trakcie biegunki czy seksu analnego. Stany zapalne są czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się przewlekłej szczeliny odbytu. Zazwyczaj do ich rozwoju dochodzi przez zaniedbanie higieny odbytu i okolic intymnych. Dotykają one osób otyłych, cierpiących na pewne choroby, starszych oraz małych dzieci. Ponadto, na rozwój chorób okolic odbytu narażone są kobiety ciężarne.

 

Objawy szczelin odbytu

  • świąd odbytu,
  • pieczenie odbytu,
  • intensywne parcie na stolec,
  • krwawienie z odbytu (zazwyczaj występujące podczas wypróżniania),
  • ból w obszarze odbytu (przy wypróżnianiu oraz przez pewien czas po nim, jest to silny, piekący ból).

 

Diagnostyka oraz leczenie szczeliny odbytu

Do postawienia diagnozy lekarzowi wystarczy przeprowadzenie dokładnego badania fizykalnego. Ponadto, pacjent powinien precyzyjnie opisać wszelkie swoje odczuwane dolegliwości. Niekiedy zbadanie pacjenta może okazać się bardzo problematyczne, jeśli ból oraz skurcze zwieracza odbytu utrudniają przeprowadzenie czynności diagnostycznych. Leczenie tej przypadłości opiera się przede wszystkim na postępowaniu zachowawczym. Wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym, w ramach poradni chirurgicznej albo proktologicznej. Bardzo istotna jest zmiana konsystencji stolca, która ułatwi wypróżnienie. Specjaliści polecaną swoim pacjentom zmianę diety, która jest niezwykle ważna przy tym schorzeniu. Powinna być ona bogata w błonnik i parafinę. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby. Dobrym rozwiązaniem jest także sięgnięcie po rośliny przeczyszczające. W procesie leczenia wykorzystuje się różne maści i żele do stosowania miejscowego. Ponadto, dużą pomocą okazują się maści przyspieszające gojenie rany odbytu, które zawierają w sobie między innymi dwutlenek tytanu. Istotną częścią procesu leczenia szczeliny odbytu są nasiadówki w ciepłej wodzie z mydłem. Na ranę aplikuje się także leki rozkurczające, czyli przede wszystkim pochodne azotanów czy blokery kanału wapniowego. Można także zastosować leki przeciwbólowe. Po ok. 10 dniach leczenia zachowawczego pacjent powinien zgłosić się do lekarza, który oceni czy leczenie dało zadowalające efekty. Cały proces może zająć nawet kilka tygodni, w zależności od danego przypadku. Więcej na temat sposobów leczenia szczeliny odbytu można uzyskać na tej stronie. Jeśli sposoby leczenia okażą się mało efektywne wówczas lekarz może zdecydować się na wybranie innej metody leczenia. Niekiedy może on zalecić ostrzyknięcie zwieracza wewnętrznego odbytu toksyną botulinową. W przypadku przewlekłej szczeliny odbytu czy też jeśli inne metody nie dają pożądanych rezultatów, zaleca się leczenie chirurgiczne. Chirurg podczas zabiegu wycina szczelinę odbytu i rozciąga zwieracz wewnętrzny odbytu.