Strona główna » Ogólny przebieg choroby hemoroidalnej

Ogólny przebieg choroby hemoroidalnej

  • by

Objawy hemoroidów mogą być bardzo różne w zależności od tego, w którym miejscu na ciele zlokalizują się guzki krwawnicze. Przeważnie umiejscawiają się one wewnątrz odbytu i wtedy nie jesteś w stanie ich zobaczyć i też rzadko kiedy będziesz je odczuwać. Dopiero w trakcie wypróżnienia mogą podrażniać skórę i wtedy wywoływać pewne nieprzyjemne objawy. Zanim jednak rozpoczniesz swoje leczenie hemoroidów, musisz dowiedzieć się, w jakim jesteś stadium choroby. A wyróżniamy jej cztery podstawowe etapy.

W pierwszym stopniu choroby hemoroidy są praktycznie niewyczuwalne i totalnie niedostrzegalne. Cały czas znajdują się wewnątrz odbytu, dlatego nie jesteś w stanie wyłapać ich nawet przy pomocy dłoni. Mogą jednak już zacząć krwawić, a w momencie, gdy dojdzie do drugiego stopnia choroby, prawdopodobnie wydostaną się na zewnątrz, choć po wypróżnieniu będą wracać na “swoje miejsce”.

Trzeciego stopnia choroby nie da się już pominąć czy zbagatelizować. To właśnie na tym etapie hemoroidy niemalże przez cały czas pozostają na zewnątrz odbytu, choć przy pomocy dłoni możesz wsunąć je jeszcze do środka i umiejscowić tam, gdzie powinny się one znajdować. Już w tej fazie powinieneś jednak umówić się na usuwanie hemoroidów. W przeciwnym razie dojdzie do czwartej, ostatniej i najgorszej fazy choroby.

A ta faza doprowadza do tego, że nie dość, iż guzki krwawnicze przez cały czas dostrzegalne są poza granicami odbytu, to jeszcze do tego nie jesteś w stanie samodzielnie zmienić ich pozycji. Towarzyszy temu krwawienie, niemożność pełnego wypróżnienia się, świąd oraz ból. Takich objawów nie wolno lekceważyć.