Strona główna » Jakie są objawy choroby hemoroidalnej?

Jakie są objawy choroby hemoroidalnej?

  • by

Masz wrażenie, że doszło u ciebie do rozwinięcia się choroby hemoroidalnej? Zanim jeszcze sam postawisz sobie diagnozę bądź od razu zgłosisz się na usuwanie hemoroidów, raz jeszcze przyjrzyj się dokładnie swoim objawom i zobacz, czy rzeczywiście są one symptomem tej poważnej dolegliwości. Musisz się co do tego upewnić. Oczywiście taką diagnozę powinien postawić lekarz, ale samodzielnie też jesteś w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście zaczęły ci dokuczać hemoroidy. Pamiętaj też, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju tej choroby. Im starszy jesteś, tym większe prawdopodobieństwo, że rzeczywiście możesz mieć z nią problem. Zobacz również film Jakie są objawy choroby hemoroidalnej?

Pierwsze objawy choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna ma swoje charakterystyczne objawy, których raczej nie da się pomylić z inną dolegliwością. Przede wszystkim powoduje spore trudności podczas oddawania kału. W momencie wypróżniania się możesz więc odczuwać silny ból, lokalizowany głównie w okolicy samego odbytu lub nawet dostrzec krwawienie. Równie często pacjenci skarżą się na uczucie świądu i pieczenie. Zwłaszcza gdy hemoroidy zaczną się powiększać, będziesz mógł dostrzec u siebie podobne reakcje. Problemy z wypróżnieniem w przypadku tej choroby nie kończą się niestety na samym bólu czy krwawieniu. Nierzadko przez tworzące się zmiany i wypukłe guzki chory nie jest w stanie całkowicie się wypróżnić i cały czas ma wrażenie, jak gdyby nie oddał całego stolcu. Choroba hemoroidalna utrudnia przy tym utrzymanie prawidłowej higieny. Kolejnym jej objawem jest brudzenie bielizny oraz wzrost wilgotności okolic odbytu.

 

Obserwuj swoje ciało

Oczywiście na samym początku, gdy choroba nie przybierze jeszcze jakiegoś ostrego stadium, najprawdopodobniej te objawy nie będą dla ciebie aż tak uporczywe. Możesz ich nawet nie dostrzec. Powinieneś więc nauczyć się tego, by bacznie i regularnie obserwować swoje ciało, aby w razie problemów móc szybko reagować. Leczenie hemoroidów należy bowiem rozpocząć jak najszybciej. Nie możesz z tym zwlekać, bo jeżeli zaczniesz je odkładać na później, choroba na pewno się zaostrzy, przez co trudniej będzie ci się z nią uporać.