Strona główna » Hemoroidy: co warto wiedzieć?

Hemoroidy: co warto wiedzieć?

  • by

Są uciążliwą i wstydliwą zarazem przypadłością, która każdemu z nas może w znacznym stopniu utrudnić życie. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, tworzą się w obrębie naczyń krwionośnych w dolnej części odbytnicy oraz w rejonie odbytu. Jest to bolesny i uciążliwy problem, z którym należy odpowiednio walczyć. Co można zrobić? Sprawdź również na Co to są hemoroidy?

Skąd biorą się problemy z hemoroidami?

W przypadku hemoroidów kwestią niezwykle ważną jest profilaktyka, polegająca na unikaniu tych czynników, które mogą doprowadzić to powstania takich guzków. Wiadomo, że hemoroidom sprzyja siedzący tryb życia oraz skłonność do zaparć. Dieta bogata w błonnik oraz systematyczna aktywność fizyczna stają się zatem podstawą dla każdego, kto chce sobie w przyszłości zaoszczędzić tego typu problemów. Niestety, nie zawsze hemoroidów można uniknąć. Jeśli dopadnie nas ta przypadłość, musimy pamiętać o jednym – im szybciej rozpoczniemy kurację, tym lepiej dla nas.

 

Jak w porę rozpoznać ten problem?

Hemoroidy to jeden z tych problemów, którym towarzyszą dość charakterystyczne objawy. Lekkie krwawienia, które pojawiają się podczas wypróżniania się, ból i uczucie pieczenia – oto symptomy, których nie można ignorować.

Hemoroidy kontra medycyna: co można zrobić?

Leczenie hemoroidów (więcej w temacie) wymaga sięgania po odpowiednie środki, a w wielu przypadkach również fachowego wsparcia ze strony lekarza. W wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem okazuje się stosowanie odpowiednich maści, jednak w bardziej zaawansowanym stadium choroby niezbędne może okazać się leczenie ambulatoryjne, polegające na usunięciu hemoroidów. W każdym przypadku niezbędna staje się zmiana stylu życia. Więcej ruchu oraz zmiana nawyków żywieniowych to gwarancja, iż problem nie powróci tak szybko, a bolesne hemoroidy pozostaną już tylko przykrym wspomnieniem.