Strona główna » Dieta zapobiegająca hemoroidom

Dieta zapobiegająca hemoroidom

  • by

Dobra dieta ma dbać o twoje ciało i samopoczucie, ale też pozwalać ci na unikanie różnych chorób, w tym także i tych poważnych. Jedną z nich jest choroba hemoroidalna, czyli po prostu hemoroidy (tutaj więcej). Jeżeli obawiasz się, że z jakichś powodów mógłby pojawić się u ciebie właśnie ten problem zdrowotny, już teraz powinieneś przyjrzeć się swojej diecie i ewentualnie tak ją pozmieniać, aby właściwie dbała ona o twój organizm.

Błonnik jako sposób na zapobieganie hemoroidom

Przede wszystkim zacznij spożywać większe ilości błonnika pokarmowego. Znajdziesz go niemalże we wszystkich owocach i warzywach, ale też i w pieczywie pełnoziarnistym (np. żytnim chlebie), roślinach strączkowych, otrębach pszennych, płatkach owsianych i orzechach. Pamiętaj jednak o tym, by zwiększoną ilość błonnika połączyć z dodatkową porcją wody. W przeciwnym wypadku ten składnik może niestety zapchać jelita i nawet wywołać chorobę hemoroidalną, z którą potem poradzi sobie wyłącznie zabiegowe usuwanie hemoroidów.

 

Produkty, na które musisz uważać

Uważaj natomiast na te produkty, które mogą prowadzić do występowania zaparć i innych problemów z wypróżnianiem się. Unikaj gorzkiej czekolady i naturalnego kakao. Ograniczaj też ilość ostrych przypraw, a po alkohol sięgaj sporadycznie, czyli maksymalnie raz na tydzień. Leczenie hemoroidów nie będzie kłopotać ci też głowy, jeżeli do tej zdrowej diety dodasz odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Nic bowiem nie jest w stanie zastąpić ci regularnej aktywności fizycznej. Twoje ciało po prostu naturalnie domaga się ruchu, więc musisz mu go zapewnić, aby ono dobrze funkcjonowało.