Strona główna » Czy możemy spożywać leki z alkoholem?

Czy możemy spożywać leki z alkoholem?

  • by

czy-mozemy-spozywac-leki-z-alkoholem

Każdy z nas wie, że nie wolno łączyć leków z alkoholem. Zasadniczo trudno jest nam określić, kiedy tę wiedzę zdobywamy. Mówi się o tym bowiem tak często i w tak różnych kręgach, że staje się to częścią naszej świadomości w zasadzie już od początków naszego istnienia. Skąd jednak więzło się to przekonanie? Co może się stać, jeśli zmieszamy leki z alkoholem? Czy są lekarstwa, które nie wpłyną na stan naszego zdrowia w momencie zmieszania z produktami alkoholowymi?

Czytaj też: Palenie uzależnia – przyczynia do powstania raka

Oczywiście prawdą jest, że nie należy łącznie przyjmować leków z alkoholem. Farmaceutyki bowiem mogą hamować proces spalania alkoholu, co prowadzić może w konsekwencji do odkładania się toksycznej substancji zwanej aldehydynem octowym. W połączeniu z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (czyli na przykład leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe) przyjmowanie alkoholu może doprowadzić do powstania choroby wrzodowej. Co więcej, leki z alkoholem bardzo mocno obciążają wątrobę, mogąc bardzo szybko spowodować jej marskość. Dodatkowo, nasilenie efektów ubocznych, które mogą pojawić się po spożyciu leków, znacznie nasilają się w przypadku mieszania tychże leków z alkoholem. Jak wiadomo, różni ludzie reagują na różne sposoby łącząc alkohol z lekami, a czasem nawet z ciekawości próbują podobnych eksperymentów, nie zdając sobie sprawy, że przyjęcie zwykłego ibuprofenu w połączeniu z alkoholem może być niebezpieczne dla ich życia. Dlatego, dla ciekawskich czytelników, przygotowaliśmy listę farmaceutyków, których absolutnie nie można łączyć nawet z małymi ilościami alkoholu.

  1. Paracetamol, czyli środki przeciwbólowe typu Gripex, Apap, Fervex – ogólnie rzecz ujmując, paracetamol to jeden z bardziej delikatnych i bezpiecznych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Może być stosowany tak samo u dorosłych, jak i dzieci i ludzi starszych. Jednak w połączeniu z alkoholem może bardzo silnie obciążyć i w konsekwencji uszkodzić wątrobę. Co więcej, taka mieszanka zmniejsza krzepliwość krwi i zwiększa prawdopodobieństwo krwawienia z żołądka.
  2. Antybiotyki – przede wszystkim, jeśli chodzi o te mniej „ważne” reakcje, alkohol zmniejsza działanie leków. Więc zasadniczo pijąc alkohol w trakcie kuracji antybiotykowej, przyjmowanie leków staje się całkowicie bezsensowne. Dodatkowo produkty wysokoprocentowe przyczyniają się wystąpienia efektów ubocznych, w szczególności drgawek, nudności, wymiotów, bóle głowy i serca czy nawet uczucie lęku.
  3. Leki antydepresyjne i psychotropowe – przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że i alkohol i leki psychotropowe wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Ich połączenie wpływa na nasilenie działania leków, czyli innymi słowy – jeśli chory po lekach psychotropowych czuje się ociężały, w połączeniu z alkoholem będzie odczuwał jeszcze większe zmęczenie i ospałość. Jeśli zaś chory ma napady agresji, po spożyciu dużej ilości napojów wyskokowych będzie tym bardziej niebezpieczny tak dla siebie, jak i dla reszty otaczających go ludzi. Co więcej, psychotropy zmniejszają metabolizm alkoholu oraz gromadzenie jego toksycznych produktów w organizmie.
  4. Leki uspokajające lub nasenne – zażywając tego typu leki należy całkowicie wystrzegać się spożywania alkoholu, nawet 24 godziny po ostatnim zażyciu dawki leku. Ten tym lekarstw w połączeniu z napojami alkoholowymi może powodować znaczną ospałość i zdolność prowadzenia pojazdów, co w konsekwencji prowadzi do poważnych wypadków domowych czy komunikacyjnych. Leki posiadające w składzie lorazepam w połączeniu z alkoholem mogą spowodować depresję oddechowo-krążeniową, a mieszanka alkoholu z barbituranami prowadzi do śpiączki czy nawet śmierci spowodowanej zatrzymaniem funkcji oddechowych.
  5. Tabletki antykoncepcyjne – tutaj co prawda nie zanotowano negatywnego wpływu połączenia alkoholu z środkami antykoncepcyjnymi, jednak jeśli w dniu przyjęcia tabletki dojdzie do wymiotów, nie dojdzie do wchłonięcia się leku, a antykoncepcja będzie nieskuteczna.

Płynoterapia z alkoholem? 

Alkohol w różnym stopniu wpływa na organizm, jeśli zmiesza się go z różnego rodzaju lekami. Co więcej, samo oddziaływanie jest również uzależnione od indywidualnej przemiany materii i przystosowania człowieka. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy jednak eksperymentować. Jedynymi lekami, które można stosować w połączeniu z alkoholem są tak zwane leki na kaca, stosowanie ich ułatwia bowiem metabolizm alkoholu i poprawia złe samopoczucie związane z nadmiernym użyciem napojów alkoholowych.

Czy dieta ma wpływ na hemoroidy? Przeczytaj.