Strona główna » Badanie rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym

  • by

Rezonans magnetyczny Warszawa to metoda diagnostyki obrazowej, za pomocą której możemy określić stan różnych tkanek wewnętrznych organizmu, np. serca, nerek, płuc, a nawet kości. Wraz z rozwojem medycyny badanie rezonansem należy do coraz popularniejszych oraz bezpieczniejszych metod diagnostyki.

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans bardzo mocno oddziałuje na cząsteczki wody znajdujące się w organizmie. Cząsteczki pod wpływem pola magnetycznego odpowiednio reagują, tym samym wysyłając sygnał do odbiornika rezonansu. Następnie taki sygnał jest odpowiednio przetwarzany na obraz, który jest czytelny dla człowieka. Wykorzystywane fale radiowe oraz pole magnetyczny nie są w żaden sposób szkodliwe dla człowieka.

Na temat badania rezonansem magnetycznym powstało sporo praca naukowych, które miały za zadanie potwierdzić, że rezonans nie działa negatywnie na człowieka od razu po zakończeniu badania, jak i w dłuższej perspektywie czasu. Nie ma żadnego potwierdzenia naukowego, że ludzie zostali dotknięci skutkami ubocznymi po wykonaniu rezonansu.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny Warszawa niezwykle precyzyjnie pokazuje wszelkie zmiany patologiczne w naszym organizmie, dzięki czemu lekarze mają znacznie ułatwioną pracę ze względu na jasny obraz całej sytuacji oraz stanu zdrowia pacjenta. Rezonans wykonuje się najczęściej w przypadku:

  • rozszczepu kręgosłupa
  • niedokrwienia mózgu
  • wystąpienia guzków w układzie nerwowym
  • choroby genetycznej
  • rozdwojenia rdzenia

Są to oczywiście najczęstsze zastosowania badań rezonansem magnetycznym. Należy pamiętać, że samo badania trwa od 15 do 45 minut i jest bezbolesne. Jest ono wykonywane w charakterystycznej tubie, która może być szczególnie niewygodna dla osób z objawami klaustrofobii. Trzeba wtedy zachować spokój, aby jakość diagnostyki była jak najlepsza. Samo badanie musi być wykonywane na czczo, a płyny nie mogą zalegać w organizmie, gdyż mogą skutecznie zakłócić jakość obrazu.

W przypadku niedokładnych wyników pacjentom podawany jest kontrast, który ma za zadanie uwypuklić wszelkie patologiczne zmiany w organizmie. Kontrast jest bezpiecznym środkiem, który niekiedy może wywołać delikatne reakcje alergiczne. Nie powodują one jednak żadnego zakłócenia samego badania oraz ich wyników. O podaniu kontrastu decyduje lekarz prowadzący.

Przeciwskazania do badania rezonansem

Głównym przeciwskazaniem do badania rezonansem magnetycznym są wszelkiego rodzaju rozruszniki serca oraz neurostymulatory, które mogą zakłócić pracę rezonansu. Ponadto lekarz prowadzący musi być poinformowany przez pacjenta o implantach ortopedycznych oraz protezach dentystycznych. One również mogą zakłócić obraz przesyłany przez rezonans. 

Bardzo ciekawym przypadkiem są zawody, w których jest wysokie ryzyko przedostania się opiłków metalowych do gałki ocznej. Są na to narażeni przede wszystkim tokarze oraz ślusarze. Rezonans magnetyczny Warszawa zostanie wykonany jedynie po dokładnych oględzinach okulisty, który stwierdzi obecność lub brak ciał obcych w oku.